• electroless nickel

  آبکاری کروم سخت

 ضخامت های کم در آبکاری کروم سخت بیشتر برای قطعاتی استفاده می شود که در معرض سایش قرار دارند یا در محیط خورنده قرار میگیرند. ضخامت های زیاد برای قطعاتی است که تعمییر شده و یا برای جبران کاهش سایز آنها استفاده می شود.

  راه اندازی خطوط آبکاری

ایده پویان پوشش آماده ارائه خدمات مشاوره و راه اندازی انواع خطوط آبکاری می باشد.

الکترولس نیکل

پوشش الکترولس نیکل به وسیله ی احیای شیمیایی یون های نیکل روی یک سطح فعال ایجاد می شود. از آنجا که این پوشش بدون اعمال جریان الکتریکی ایجاد می شود ضخامتش یکسان و یکنواخت است...

آبکاری مس

آبکاری مس یکی از پرکاربرد ترین پوشش ها در صنایع مختلف است. از جمله کاربردهای آبکاری مس بر روی قطعات ارت و لوازم الکترونیکی می باشد.

آبکاری نقره

آبکاری نقره برای صنایع بی شماری از جمله بخش های خودرو ، پزشکی ، الکترونیک و ارتباطات متداول است. تطبیق پذیری این فلز آن را قادر می سازد تا در چندین مورد کاربردی ، از وسایل پخت و پز تا دستگاه های پزشکی پوشیدنی ، به طور مؤثر خدمت کند.

  ساخت و بازسازی

ساخت یا تعمیر قطعات نفت، گاز، پتروشیمی، الکترونیک و ...

 

الکتروپولیش

الکتروپولیش فرایندی است که در آن سطح ناصاف و ناهمگون فولاد ، استیل ، آلیاژهای مس و آلومینیم در یک حمام الکترولیتی بصورت صاف و صیقلی و کامالً تمیز و پلیسه گیری میشود.

آبکاری قلع

آبکاری قلع اصولا بر روی قطعات مسی و برنجی به منظور جلوگیری از اکسید شدن سطحی و بهبود لحیم پذیری اعمال می گردد. قلع همچنین برای استفاده در صنعت خدمات غذایی تأیید شده است.

متال فینیشینگ

سایت متال فینیشینگ ایران با هدف معرفی روش ها و فرآیندهای پوشش دهی و اصلاح سطح راه اندازی شده است.

مقایسه پوششهاي الكترولس نيكل والكتريكي کرم سخت

فهرست مطلب

مقایسه پوشش هاي الكترولس نيكل با پوشش هاي الكتريكي کرم سخت :

پوشش کروم سخت می تواند به صورت الکتریکی از محلول ی شامل اسید کرومیک و آنیون های کاتالیزوری مربوطه رسوب کند. به دلیل مقاومت به خوردگی و سختی بالا(800-1000 HV0.1) می توان از آن در مواردی که نیاز به مقاومت به سایش و خوردگی نیاز است استفاده کرد. اگر چه رسوب بدست آمده بسیار شکننده و معمولا دارای تنش داخلی زیادی می باشد. این تنش داخلی معمولا بیشتر از MPa 200 است. و این می تواند باعث ایجاد ترک در پوشش کند. به همین علت مقاومت به خوردگی رسوب کرم سخت پس از ایجاد ترک در رسوب که معمولا در شرایط کاری ایجاد می شود بشدت کاهش پیدا میکند. همچنین به دلیل تردی بسیار زیاد پوشش کروم سخت را نمی توان بر روی زیر لایه های نرم اعمال کرد و پوشش توان تغییر شکل زیرلایه را ندارد و ترک می خورد.

در مدت پوشش کاری الکتریکی کروم سخت حجم زیادی از گاز هیدروژن آزاد می شود و این می تواند باعث تردی هیدروژنی در زیرلایه شود. اگر چه می توان این تردی را با عملیات حرارتی در دمای پایین کم کرد اما این عملیات می تواند به پوشش آسیب زده و باعث کاهش خواص آن شود.

یکنواختی ضخامت پوشش کروم سخت به پیچیدگی زیر لایه و فاصله آن تا آند بستگی دارد معمولا در مقایسه با الکترولس نیکل دارای یکنواختی ضخامت کمتری می باشد. در جدول زیر پوشش کروم سخت با الکترولس نیکل مقایسه شده است.