• electroless nickel

شرکت ایده پویان از سال 88 با راه اندازی خط آبکاری الکترولس نیکل - فسفر یا همان نیکل سخت در استان اصفهان وارد عرصه آبکاری گردید. به مرور زمان تعداد خطوط آبکاری این شرکت افزایش یافت تا جایی که در حال حاضر  این شرکت با داشتن ده نوع پوشش متنوع و با کیفیت (آبکاری نیکل سخت یا الکترولس، آبکاری قلع، آبکاری سرب، آبکاری کروم سخت، الکتروپولیش و ...) مشغول خدمت رسانی به صنایع مختلف در استان اصفهان و کل کشور می باشد. همچنین شرکت ایده پوبان در زمینه ساخت بازسازی تعمیر و پوشش دهی قطعات مرتبط با صنایع نفت و گاز، فولاد، خودرو و صنایع مادر دیگر مشغول به کارمی باشد. 

       

 

If you’re looking for electroless nickel coating or a wide range of other metal plating services for your project, get in touch with us today for a free estimate on service.

 

مقایسه پوششهاي الكترولس نيكل والكتريكي کرم سخت

فهرست مطلب

مقایسه پوشش هاي الكترولس نيكل با پوشش هاي الكتريكي کرم سخت :

پوشش کروم سخت می تواند به صورت الکتریکی از محلول ی شامل اسید کرومیک و آنیون های کاتالیزوری مربوطه رسوب کند. به دلیل مقاومت به خوردگی و سختی بالا(800-1000 HV0.1) می توان از آن در مواردی که نیاز به مقاومت به سایش و خوردگی نیاز است استفاده کرد. اگر چه رسوب بدست آمده بسیار شکننده و معمولا دارای تنش داخلی زیادی می باشد. این تنش داخلی معمولا بیشتر از MPa 200 است. و این می تواند باعث ایجاد ترک در پوشش کند. به همین علت مقاومت به خوردگی رسوب کرم سخت پس از ایجاد ترک در رسوب که معمولا در شرایط کاری ایجاد می شود بشدت کاهش پیدا میکند. همچنین به دلیل تردی بسیار زیاد پوشش کروم سخت را نمی توان بر روی زیر لایه های نرم اعمال کرد و پوشش توان تغییر شکل زیرلایه را ندارد و ترک می خورد.

در مدت پوشش کاری الکتریکی کروم سخت حجم زیادی از گاز هیدروژن آزاد می شود و این می تواند باعث تردی هیدروژنی در زیرلایه شود. اگر چه می توان این تردی را با عملیات حرارتی در دمای پایین کم کرد اما این عملیات می تواند به پوشش آسیب زده و باعث کاهش خواص آن شود.

یکنواختی ضخامت پوشش کروم سخت به پیچیدگی زیر لایه و فاصله آن تا آند بستگی دارد معمولا در مقایسه با الکترولس نیکل دارای یکنواختی ضخامت کمتری می باشد. در جدول زیر پوشش کروم سخت با الکترولس نیکل مقایسه شده است.