چرا آبکاری کروم سخت؟

این روزها مهندسی سطح موضوع داغی شده است و در گستره وسیعی از صنایع کاربرد دارد. عملیات های مهندسی سطح می توانند خواص ویژه خوردگی و مقاومت در برابر سایش را به همراه داشته باشند، بدون اینکه از ویژگی های بستر یا فلزات پایه برخوردار باشند. فرآیندهای جدید در حال ظهور هستند، نوآوری و تحولات آنها گاهی اوقات فراتر از تقاضای صنعتی یا اثربخشی عملکرد صنعتی است.

 فرایند های گران قیمت vapor deposition و  implantation صورت های وسیعی از پوشش های اسپری حرارتی هستند که تلاش می کنند سختی سطح، زبری، مقاومت در برابر سایش، اصطکاک و مقاومت در برابر خوردگی را بدست آورند و با این حال، برای بسیاری از موارد کاربردی، چنین پوششی در حال حاضر وجود دارد، با کیفیت های فوق العاده عالی به همراه طول عمر طولانی. Hard Chrome Plating یا آبکاری کروم سخت طیف گسترده ای از خواص و ویژگی های مطلوب را به ارمغان می آورد. خواصی که بسیاری از قطعات مهندسی ساخته شده نیاز به آن دارند.

آبکاری کروم سخت چیست؟

Hard Chrome Plating یک فرآیند الکترولیتی است که از الکترولیت بر پایه کرومیک اسید استفاده می کند. قسمت کاتد طراحی شده است و با عبور جریان DC از طریق آند، فلز کروم بر روی سطح جزء رسوب میکند. با استفاده از این فرایند می توان طیف گسترده ای از قطعات، پوشش داده شود. آن فقط نیاز به فیکسچر مناسب، حمام کافی بزرگ، جرثقیل مناسب برای بلند کردن قطعه و منابع قدرت کافی دارد. قطعه سازان و مهندسان به پوشش های کروم سخت علاقه بسیاری دارند.

مزایای کروم سخت چیست؟

-         فوق العاده سخت

پوشش های کروم سخت با سختی 1000-850 ویکرز (حدود 70-65 راکول سی) تقریبا از تمام ساینده های صنعتی سخت تر هستند. به طور فوق العاده ای در این پوشش ها سختی بالا با تافنس زیاد پوشش همراه شده است این ویژگی باعت مقاومت بسیار زیاد این پوشش در مقابل تنش های زیاد می شود.

-         چسبندگی بسیار زیاد

چسبندگی پوشش های کروم سخت بیشتر از 10000 psi می باشد. مانند تمام فرایند های پوشش دهی قبل از آبکاری با روش های معمول تمیز می شود اما چسبندگی نهایی در داخل وان آبکاری زمانی که در شروع فرایند جریان معکوس اعمال می شود بوجود می آید. در اثر معکوس کردن جریان باقی مانده آلودگی ها از سطح جدا شده و چسبندگی پوشش بسیار کمک می کند.

-         قابلیت آبکاری بر روی هر سطحی

پوشش های کروم سخت قابلیت این را دارند که بر روی طیف وسیعی از زیر لایه ها از جمله انواع فولاد های آلیاژی، آلومینیوم های سبک وزن، آلیاژهای تیتانیوم، انواع برنج و برنز و حتی آلیاژهای پایه نیکل پوشش داده شوند.

-         مقاومت به سایش بسیار زیاد

میزان سایش پوشش های کروم سخت حتی در حالت هایی که تحت تنش بسیار زیادی قرار دارد بسیار کم است ( حدود 100 برابر بهتر از انواع فولاد های سخت شده و یا حتی الکترولس نیکل). همچنین با اعمال رسوب های ضخیم تر می توان مقاومت در برابر شن و ماسه ، زغال سنگ، سیمان، سنگ آهک، الیاف شیشه ای و ... ایجاد کرد.

-         دمای پوشش دهی پایین است

به دلیل شرایط آبکاری و دمای پایین فرایند احتمال اینکه قطعه دچار تردی هیدروژن ی شود خیلی کم است. همچنین با توجه به اینکه فولادهای با استحکام بالا قبل از آبکاری تنش زدایی و بعد از آبکاری دوباره این فولاد ها عملیات حرارتی در دمای حدود 190 درجه سانتی گراد با زمان12-3 ساعت را تجربه میکنند احتمال تردی هیدروژن ی بسیار کم است.

-         ظاهر صیقلی و جذاب

پوشش های کروم سخت براحتی سنگ خورده و قابلیت پولیش کاری را دارا می باشند. این ویژگی باعث می شود که بتوان از این پوشش ها در قطعاتی که با محصولات ظریف و حساس مانند کاغذ و پلاستیک در تماس اند مناسب باشد همچنین برای قطعاتی با دقت ابعادی زیاد.

-         ضریب اصطکاک پایین

پوشش های کروم سخت باعث ایجاد اصطکاک کم می شوند در مقابل پلیمرها، کربنات و گرافیت. این باعث می شود که آن را برای کاربردهای نساجی یا برای سیل کردن، و همچنین برای اجزای مانند پمپ های لجن، ایده آل کند.

-         پوشش پایدار و مقاوم در برابر محیط های گوناگون

پوشش های کروم سخت مناسب هستند برای اکثر اسید های آلی و گازها (بجز گاز کلر)، بسیار عالی در اکسیداسیون یا کاهش در هوای گرم در محصولات مانند آبجو، شکر، نمک، گاز زغال سنگ، سیانید، اسیدهای میوه، شیشه مایع، چسب، شیر، روغن و سوخت.