مشکلات آبکاری قلع پرسش و پاسخ 

سوال:

من از یک شرکت در آفریقای جنوبی هستم. ما به تازگی آبکاری قلع راه اندازی کرده و مشکلات فراوانی داریم و ما بر روی مس و برنج آبکاری میکنیم.

لطفا سعی کنید تا حد امکان به سوالات بنده پاسخ دهید.

1. شرکت های دیگر چگونه جریان خود را به نوار فلزی خود منتقل می کنند؟
2. چرا بالا و پایین نوار ضخامت قلع متفاوتی دارد؟ ما از سبدهای تیتانیوم استفاده می کنیم و نوار به صورت افقی داخل وان می شود.
3. آیا باید از رکتیفایر خاصی استفاده کنیم؟
4. در ابتدا با مس سیانئری به عنوان زیر لایه استفاده میکردیم و سیاه نمیشد ایا باز باید این پروسه را اجرا کنیم؟
5. آیا کنترل دما بسیار مهم است؟ چرا؟
6. چگونه مشکل ساه شدگی را برطرف کنیم؟
7. ولتاژ مورد نیاز در چه ضخامت نوار چقدر است؟
8. پس از آبکاری و چند ساعت گذشته فلز آبکاری شده شروع به سیاه شدن می کند. چرا و چگونه از این امر جلوگیری کنم؟

من می دانم که این سؤالات باید برای شما ابتدایی باشد، اما اگر بتوانید به برخی از آنها پاسخ دهید، بدون اینکه خیلی ناامید شوید، به ما کمک زیادی می کند!

متشکرم،

 جواب:

به نظر می رسد که شما مشکلات زیادی دارید. بگذارید سعی کنم تک تک سوالات شما را راهنمایی کنم.

1. ممکن است به واسطه فیکسچرهای فلزی امپر مورد نظر درست به قطعه نرسد.

2. تفاوت ضخامت در طول تسمه مرتبط به نوع انتقال امپر و فاصله با اندهاست. سعی کنید امپر یکنواخت و فاصله یکنواخت قطعه با اندها حفظ شود

3. در اینجا نمی توان کمک کرد.

4. اگر از مس به عنوان کمک به چسبندگی استفاده میکنید این محله اضافی است..

5. کنترل دما در انتظار حمام مهم است. برای محلول قلیایی دمای بالاتر و بالای محلول اسیدی دمای پایین بهتر است.

6.  کتاب خوبی در این زمینه کتاب «لحیم کاری در الکترونیک» نوشته R.J. کلاین واسینک ⇨ میتونه به شما کمک کنه

رشد دندریت ها قلع تنها با قلع خالص تحت شرایط خاصی مانند نگهداری طولانی مدت با رطوبت بالا اتفاق می افتد. آلیاژهای قلع-سرب، قلع براق. .

7. بهترین روش برای تنظیم پارامترهای آبکاری، جریان و زمان است. جریان خود را بر اساس سطح کار خود تنظیم کنید. به عنوان مثال، 2.5 تا 4.0 آمپر بر dm2. با چند آزمایش می توانید نرخ آبکاری را در مقابل جریان و زمان تعیین کنید. توجه داشته باشید که متغیرهای دیگری مانند غلظت فلز محلول، دما، غلظت اسید یا سوزاننده، آلودگی حمام و غیره بر سرعت آبکاری شما تأثیر می‌گذارند. همچنین توجه داشته باشید که سرعت آبکاری سریع همیشه بهترین نیست. من افراد زیادی را دیدم که از حداکثر جریان به علاوه برای انجام کار استفاده می کنند. در پایان، آنها کار بی کیفیت، دوباره کاری و ضایعات تولید می کنند.

8. آنچه ممکن است داشته باشید کار شما را خدشه دار می کند. مطمئن شوید که پس از آبکاری شستشو و خشک کردن خوبی دارید. هرچه بیشتر آبکشی کنید بهتر است. می توانید قبل از خشک کردن، آب را با الکل امتحان کنید تا آب روی سطح آبکاری یا داخل آن پاک شود.

امیدوارم کمکتان کند و موفق باشید.

 

بالا و پایین ضخامت های متفاوتی خواهند داشت. کاهش جریان می تواند واریانس را بهبود بخشد. قسمت کاتدی نزدیکتر به سبد آند ضخامت بیشتری دارد. محافظت بخشی از کاتد با مواد غیر رسانا باعث کاهش ضخامت می شود.

ولتاژ را می توان با استفاده از قانون فارادی محاسبه کرد.

شستشوی محصول با استفاده از آب دیونیزه قبل از خشک کردن با استفاده از هوای گرم باعث کاهش تغییر رنگ می شود.

 

سلام، من در حال حاضر به دنبال راه حلی برای حل آبکاری کدر یا سیاه در بشکه برای آبکاری قلع هستم. آیا کسی می تواند جنبه یا دلیلی را که می تواند به این آبکاری کسل کننده کمک کند یا هر توصیه ای برای حل این مشکل توضیح دهد یا توضیح دهد.

 

A. سلام ناوالچومی. لطفاً سعی کنید چند نقطه شروع به ما بدهید :-)

آیا در حال آبکاری قلع قلیایی هستید یا قلع اسیدی روشن؟ آیا تیرگی/سیاهی می تواند باعث ایجاد خوردگی ناشی از غلت زدن طولانی مدت شود؟ آیا تست Hull Cell انجام داده اید؟ آیا عکسی دارید که منظورتان را از "خنگ یا سیاه" به ما نشان دهد؟ آیا این مشکلی است که برای اولین بار رخ داده است یا می آید و می رود یا این یک خط آبکاری جدید است که هنوز قطعات مناسبی تولید نکرده است.

اکثر متون آبکاری شما را با عیب یابی فرآیند آشنا می کنند. می‌گوید که رسوب کسل‌کننده (در قلع اسید روشن) ممکن است به دلیل کلرید اضافی، کمبود روشن‌کننده، درجه حرارت بسیار بالا، غلظت اسید سولفوریک بسیار پایین، آند غیرفعال، چگالی جریان بسیار کم باشد. غلظت فلز خیلی زیاد یا جامدات معلق. موفق باشید.

با احترام،

س. ما با سطح قلع اندود خود مشکل داریم. ما در آبکاری ترک داریم.
قبل از آبکاری قلع (برای جلوگیری از ایجاد سبیل قلع) یک ضربه نیکل و لایه نیکل انجام می دهیم.
در همین حال ما قبلاً حمام تمیز کردن، حمام HCl، ضربه نیکل و حمام نیکل خود را تغییر دادیم. و اکنون فقط می توانیم حمام حلبی را عوض کنیم تا امیدواریم مشکلمان حل شود.
آیا امکان آنالیز مایع ما برای جلوگیری از این مشکل در آینده وجود دارد؟ حمام قلع حمام متان سولفونات است.

 

A. سلام کریستوف، شما اشاره نکردید که آیا حمام حاوی مواد روشن کننده آلی است یا خیر. سطح بالایی از مواد آلی در آبکاری قلع MSA باعث تنش داخلی رسوب می شود. این امر در مورد حمام های روشن و مات صادق است.

 

س. سلام بچه ها، من به طور مداوم در فرآیند آبکاری خود مشکل علامت و لکه آب دریافت کردم. کسی برای حل مشکل کمک می کند؟

الف سلام واسان. من مطمئن هستم که خوانندگان خوشحال خواهند شد که سعی کنند کمک کنند، اما هنوز کمی مبهم است. ما نمی دانیم که آیا این یک مشکل یک بار سرگرمی است یا یک مشکل کارخانه ای طولانی مدت، یا اینکه اسید، قلیایی یا MSA روی است. یا زیرلایه چیست. یا هر چیزی در مورد چرخه فرآیند شما؛ یا کیفیت آبکشی شما لطفاً یک یا دو پاراگراف مقدمه و جزئیات را به ما بدهید و اگر می توانید عکس ها را برای ارسال در اینجا به آدرس این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید بفرستید. با تشکر!

با احترام،

ما در حال انجام فرآیند آبکاری قلع اسید روشن 3-4 میکرون روی قطعات فولادی و برنجی با پوشش زیرین مس 3 میکرون هستیم.
ظرف یک هفته، آبکاری قلع کدر و سیاه می شود.
لطفا راه حل پیشنهاد کنید

الف سلام پانکاج. شاید بهتر باشد توالی فرآیندی را که روی بسترهای فولادی و برنجی انجام می‌دهید به طور جداگانه توضیح دهید زیرا وقتی آنها با هم ادغام می‌شوند به سرعت دچار سردرگمی می‌شویم...

به عنوان مثال: چرا فولاد را قبل از آبکاری قلع مس می کنید و از چه فرآیند آبکاری مس استفاده می کنید (سیانید، پیروفسفات، قلیایی اختصاصی)؟ به نظر می رسد که ممکن است مشکلات بیشتری نسبت به جلوگیری از آن ایجاد کند :-)
این اجزا چیست؟ آیا قبل از آبکاری بسیار جلا داده شده اند؟ اگر نه، 3-4 میکرون به من ضربه می زند.

با احترام،

برای قطعات فولادی:
چربی زدایی در حلال - شستشو - رنگ زدایی در اسید کلریدریک رقیق - شستشو - فرآیند آبکاری قلع اسید درخشان شامل اسید سولفوریک + سولفات قلع + روشن کننده ها - شستشو - غوطه ور کردن در محلول NaOH رقیق 1% - در فر داغ خشک کنید.

برای قطعات برنجی، همه عملیات یکسان به جز Derusting (زیرا برنج نیازی به Derusting ندارد).

آبکاری مس قلیایی اختصاصی (3-4 میکرون) به عنوان پوشش زیر قبل از آبکاری قلع روی هر دو برنج و فولاد.
اجزای رزوه ای و کوچک هستند. آبکاری قلع 3-6 میکرون انجام شود.
پس از آبکاری، گیج به عنوان معیار بازرسی بررسی می شود.

ظرف یک هفته، آبکاری قلع کدر و سیاه می شود.

لطفا راه حل پیشنهاد کنید

الف سلام پانکاج. من مطمئناً همه فرآیندهای قابل اجرا ممکن را ندیده‌ام، اما هرگز در مورد آبکاری بر روی برنج بدون غوطه‌وری فعال در اسید ملایم نشنیده‌ام، و هرگز درباره آبکاری فولاد یا برنج بدون تمیز کردن قلیایی اول نشنیده‌ام. من را شگفت زده می کند که آبکاری شما چسبندگی رضایت بخشی از خود نشان داده است.

در مورد سیاهی که در یک هفته ایجاد می شود، من قویاً گوگرد [لینک افیل] در بسته بندی یا محیط را پیشنهاد می کنم و به خصوص به این دلیل که روکش قلع روی مس بسیار نازک است. Thread 5106 به طور خاص در مورد سیاه شدن آبکاری قلع است و باید فکر بیشتری را ارائه دهد.
با احترام،

A. من به طور معمول قلع اسیدی و قلیایی را روی قطعات فولادی و برنجی و برنزی با ضخامت 0.0002-0.0004 اینچ با ماندگاری خوب و بدون تیره شدن آبکاری کردم. فکر می کنم شما به صفحه قلع ضخیم تری نیاز دارید.

 

الف. فقط یک فکر. ضخامت قلع بسیار کم است و اگر پایه مس یا آهن/فولاد باشد، قلع تمایل به مهاجرت به بستر پایه برای تشکیل یک ترکیب بین فلزی دارد. در مورد فولاد، ترکیب بین فلزی به رنگ خاکستری است و به راحتی در قوطی های حلبی دیده می شود، به خصوص زمانی که قوطی باز شده و برای یک روز یا بیشتر در معرض هوا قرار گرفته باشد. اگر محتویات آن اسیدی باشد (مثلاً آناناس) یک حلقه خاکستری تیره در اطراف مینیسک خواهید دید - این به دلیل حل شدن قلع و آشکار شدن ترکیب بین فلزی است. متذکر می شوم که این پرس و جو از اقوام هوتر است و تعجب می کنم که آیا لایه نازک قلع در پایه پخش می شود ...

ترور کرایتون
تروور کرایتون
دانشمند عملی تحقیق و توسعه

س. صبح بخیر،
من مدتی است که در مورد اینکه اجزای فولادی با روکش مس و سپس قلع اندود می شوند، با مشکل مواجه شده ام.
مشکل این است که ما لکه های کوچک تصادفی را تجربه می کنیم که در آن آبکاری قسمتی را نمی گیرد. واضح است که این موضوع را مدت کوتاهی پس از شارژ کردن مشخص می‌کنیم، سپس باید هر قسمت و آنهایی را با لکه‌هایی که با پشم فولادی 00 [adv: مورد در eBay & Amazon]/برس سیمی پاک می‌کنیم، موشکافی کنیم و به مخزن برگردیم.
لکه گیری تصادفی است و در HCD و LCD کوچک است.
من فقط می توانم حدس بزنم که مشکلی در Cu باشد. (روغن روی سطح شاید؟) که ممکن است به جزء بچسبد و منجر به لکه شود.
چگونه می توانم به طور مرتب سطح مس را تمیز کنم. قبل از تمیز کردن / شستشو دقیق است، با این حال این آخرین راه حل من است.
پیشاپیش بسیار متشکرم

س. ما در فرآیند آبکاری قلع با مشکل مواجه هستیم. در حال بارگیری 8 بشقاب مسی در وان قلع 1000 لیتری هستیم. قسمت اول و آخرین آبکاری کسل کننده در ناحیه جریان بالا مشاهده شد. ما باید این موضوع را حل کنیم؛ لطفا ورودی های خود را بدهید

الف. سلام آناندا. متاسفم اما من واقعاً این توضیحات را دنبال نمی کنم. آیا هر بار یک صفحه آبکاری می شود یا هر 8 صفحه قبل از آبکاری داخل مخزن قرار می گیرند؟ آبکاری اسیدی یا قلیایی؟ یک عکس به این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید برای ارسال در اینجا مطمئنا کمک خواهد کرد :-)